A A A

Feeder a picker

Ve stručnosti Vás seznámíme s technikou lovu na feeder a picker. Picker je prut feederového tipu ale v maximální délce 3m  Krmení a jeho přípravu, lovné místo.

Feeder se dělí na:

  • picker
  • feeder light
  • feeder medium
  • feeder heavy  

    V indikaci záběru je největší rozdíl feederu oproti klasické položené. Nepoužívají se zde žádné přídavné indikátory (čihátka, swingery atd.). Tuto funkci zastává velmi jemná špička feederového prutu, která se podle pohybů vlasce ohýbá a vibruje. Díky tomuto systému lze odhalit i drobné a opatrné záběry, které by při použití klasických metod nebyly vůbec rozpoznatelné.Feederové špičky jsou výměnné a mají různou tuhost pro použití v různých podmínkách, zejména podle síly proudu. Označují se obvykle číslem, které udává, při jaké zátěži se špička ohne do pravého úhlu. Jejich konec bývá natřen reflexní barvou pro lepší viditelnost jemných pohybů. Feederem lze lovit jak na stojatých vodách, tak i na řekách a potocích.

  • Klasická – montáž s koncovou zátěží a dvěma krátkými postranními návazci není třeba představovat. Už několik desítek let je položenářskou klasikou a s objevem feederu se stal i oblíbenou montáží vyznavačů chvějivých špiček. Pokud ho používáte, asi jste si všimli, že v případě použití krmítka zabírá většina ryb na dolní návazec – tedy ten blíže krmítku. Při pokusech o cílený lov cejnů na stojatých vodách jsem nakonec zjistil, že druhý návazec téměř nepotřebuji a chytám jen s „dolní půlkou“ Balatonu, což je vlastně paternoster s velmi krátkým návazcem.
  • Podobně jako u položené leží při lovu feederem nástraha na dně, případně se nad ním vznáší. K přidržení nástrahy zde slouží klasická olověná zátěž nebo krmítko, které mimoto plní i druhý účel — svým obsahem láká ryby do blízkosti háčku s nástrahou.Při lovu je vlasec zcela napnutý a měl by s prutem svírat úhel přibližně 90-110°, aby se jeho pohyby v co největší míře přenášely na pohyb špičky prutu. Na tekoucích vodách se navíc prut staví vysoko (někdy až téměř kolmo), aby byla ponořena co nejmenší část vlasce a nepůsobil na něj tlak vody.

  • Ryby: cejn a zase cejn, dále cejnek, karas, kapr, ostatní ryby jen občas